Home » Головна » Вебінар «Навчаємось з Wikipedia»

Вебінар «Навчаємось з Wikipedia»

У рамках роботи школи Інформаційно-цифрової компетентності 28 березня 2024 року відбувся вебінар на тему «Навчаємось з Wikipedia». Вікіпедія – це вільна онлайн-енциклопедія, що прагне поширювати знання людства та робити їх доступними для всіх верств населення.

У сучасному світі питання про доступ до якісної інформації чи не одне з найгостріших, оскільки конституційним правом кожної людини є право на доступ до інформації. Воно гарантоване статтею 34 Конституції України та передбачає право кожного на свободу думки та слова, на вільне вираження своїх поглядів та переконань; право вільно збирати, зберігати, використовувати та поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб на свій вибір. Тобто, людина має право на вільні знання (відкриті) – знання, які вона може безкоштовно та повторно використовувати, поширювати без юридичних, соціальних чи технологічних обмежень. Саме ідея відкритих знань стала рушійною силою для створення  Wikipedia. Один із засновників платформи Джиммі Вейлз висловився про ідею Вікіпедії та проєктів, які з нею пов’язані: “Уявіть собі світ, в якому кожна людина може вільно ділитись знаннями всього людства”.

Навколо Вікіпедії існує багато міфів. Згідно одного з них, вважається, що дана енциклопедія є не надійним джерелом інформації, оскільки публікувати та редагувати статті може будь-хто і що її ніхто не модерує. Та все ж таки це не так! Формат сайту справді дозволяє будь-кому долучитися до проєкту безперешкодно. Та все ж статті модеруються користувачами, у яких наявний статус «патрульних» енциклопедії. Це звання можуть отримати волонтери-дописувачі, які добре знають та дотримуються правил енциклопедії.  Вікіпедія є цілковито волонтерським проєктом. Всі автори є ентузіастами, яких об’єднує прагнення до створення відкритих знань. Серед вікепедистів є і ті, хто створює статті, і ті, хто лишень доповнюють чи корегують їх.

Консультант ЦПРПП Наталія Баран розповіла педагогам, як можна долучитися до написання вікі-статей. Спікерка продемонструвала, як створювати  нові статті та редагувати вже існуючі, а також наголосила на необхідності повідомляти, якщо користувач помітив помилку, навіть дрібну, чи неточність. Це можна зробити на сторінці обговорення даної статті або ж самостійно виправити.

Учасники вебінару мали змогу переконатися, що вікіпедія є хорошою відправною точкою у дослідницькій діяльності. Адже вона дає певне розуміння з того питання, яке досліджується та доріжку з джерел, у яких можна продовжувати пошук інформації.