Home » Головна » Тренінг “Корисні думки. Звіряємо думки й реальність”

Тренінг “Корисні думки. Звіряємо думки й реальність”

11.04.2023  психолог ЦПРПП Ганна Ребрей провела тренінг на тему: “Корисні думки. Звіряємо думки й реальність”, що став четвертою зустріччю в рамках програми підвищення фахової майстерності “Плекання психологічної стійкості освітян”.

Мудрі світлі думки є важливим підкріпленням нашої психологічної стійкості. Мало хто з нас всерйоз задумувався колись про процес мислення та продукування думок. Навіть тоді, коли певні думки завдають нам клопоту, не завжди розуміємо, як собі можемо допомогти та, як з цим впоратися взагалі.

Майже кожна людина впевнена, що її думки, це і є реальність. Коли людина покладається не на факти, а на значення, часто можуть виникати труднощі в порозумінні з оточуючими, з самим собою, з сприйняттям світу загалом. Важливо відокремлювати факти від значень. Більшість проблем у житті трапляється через наше сприйняття ситуації, вірніше в результаті наданого нами значення цій ситуації. Загалом обставини, речі є фактичними та нейтральними. Вони не мають конкретного хорошого чи поганого значення. Кожен надає обставинам свого значення. Якщо значення збігається з тим, як, на нашу думку, має виглядати світ і ми в ньому – наші емоції нейтральні чи позитивні. Якщо не збігається, ми відчуваємо негативні емоції.

Емоції спонукають нас до дій, до певної поведінки. Позитивні емоції сприяють тому, щоб людина продовжувала робити те, що робить, а негативні можуть провокувати бажання втекти від обставин, щоб ніхто не бачив, або, навпаки, зруйнувати їх, чи викликають застигання. Такі реакції можуть призводити до нових обставин, тобто людині вдається модифікувати певним чином реальність. Погані думки можуть бути відлунням негативного досвіду — як свого, так і чужого. До того ж, наша пам’ять часто зберігає спогади про невдалий досвід довше, ніж про успіх.

Саме тому варто ставитись до своїх думок, як до думок, а не як до достовірних фактів та вчитися з ними взаємодіяти, щоб думки не послаблювали нашу психологічну стійкість, а навпаки підкріплювали нас.