Home » Головна » Тренінг «Урок, що розвиває критичне мислення: структура і методи»

Тренінг «Урок, що розвиває критичне мислення: структура і методи»

14 березня 2023 року на платформі Zoom консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників Ужгородської міської ради Ольга Юрик провела тренінг в рамках програми підвищення професійної майстерності педагогічних працівників «Критичне мислення – основне наскрізне вміння у НУШ». Було розглянуто тему модуля 2: «Урок, що розвиває критичне мислення: структура і методи». У методичному заході взяли участь 45 педагогів – учасників запропонованої програми.

     Тренінгова форма проведення заходу передбачала різні активності для педагогів, живе спілкування, обмін досвідом між колегами. Це реалізовувалося за допомогою інструментів онлайн-взаємодії, до прикладу платформи Mentimeter, де присутні оцінювали наскільки їх уроки розвивають критичне мислення учнів, через активний діалог у чаті конференції та ефективні групові взаємодії.
На початку заходу спікерка нагадала учасникам окремі питання з попереднього модуля, зокрема поняття «критичне мислення» в сучасній педагогіці та аргументи щодо необхідності розвивати власне критичне мислення та критичне мислення учнів. Водночас, під час тренінгу учасники розглянули технологію проведення уроку з розвитку критичного мислення і пропонований науковцями та практиками розподіл методів розвитку критичного мислення згідно з частинами уроку. Так було наголошено, що технологія проведення уроку з розвитку критичного мислення залежить від його предметного наповнення і дидактичних завдань, від типу уроку (це набуття нових знань чи формування умінь), від власне навчального предмету. Та загалом такий урок традиційно складається з трьох основних частин: вступної, основної та підсумкової, які ще називають виклик, осмислення та рефлексія. Присутнім було запропоновано до перегляду та обговорення короткий відеоролик експерта ГО «Освіторія», зокрема із питань критичного мислення, тренерки НУШ, авторки підручників та посібника з розвитку критичного мислення, методистки Новопечерської школи Інни Большакової, в якому вона розповідає про планування уроку розвитку критичного мислення, його етапи та можливі до використання техніки та прийоми на кожному з етапів такого уроку. Після цього учасники, працюючи у групах, самостійно розробили макет уроку з розвитку критичного мислення із вибором тих чи інших технологій на кожному з його етапів та презентували результати групових взаємодій.
Консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників Ужгородської міської ради Ольга Юрик також доповнила думки та ідеї колег, запропонувала учасникам тренінгу цікаві вправи та технології, спрямовані на розвиток критичного мислення, до прикладу INSERT, «Дзеркала та вікна», «Сократівське опитування», «Барометр», «Дискусійне кафе».
Тренінг завершився обміном враженнями від отриманої інформації та заповненням анкети зворотного зв’язку.