Home » Головна » Вебінар «Критичне мислення: навіщо і як його розвивати?»

Вебінар «Критичне мислення: навіщо і як його розвивати?»

28 лютого 2023 року на платформі Zoom консультантом Центру професійного розвитку педагогічних працівників Ужгородської міської ради Ольгою Юрик було проведено вебінар в рамках програми підвищення професійної майстерності педагогічних працівників «Критичне мислення основне наскрізне вміння у НУШ». Було розглянуто тему модуля 1: «Критичне мислення: навіщо і як його розвивати?» До заходу долучилися понад 50 педагогів, які виявили бажання бути учасниками запропонованої програми. Вебінар було організовано у форматі діалогу з присутніми, окрім теоретичного викладу матеріалу спікерка намагалася побувати активну комунікацію з колегами за допомогою інструментів онлайн-взаємодії, до прикладу платформи Mentimeter, де було запропоновано оцінити за трьома шкалами власну обізнаність учасників з критичним мисленням та технологіями його розвитку та визначити, що заважає нам критично мислити.

   На початку зустрічі консультант познайомила учасників з поняттям «критичне мислення» в сучасній педагогіці. Вона зазначила, що критичне мислення – це наукове мислення, суть якого полягає в ухваленні ретельно обміркованих та незалежних рішень. Головним чином йому притаманні такі властивості, як усвідомленість та самовдосконалення.
Критичне мислення зараз є модним трендом в освіті. Про те, що його розвиток є одним з наскрізних завдань навчально-виховного процесу, йдеться у Концепції Нової української школи. Але критичне мислення — це складне й багаторівневе явище, про що свідчить різноманітність думок щодо визначення цього поняття. І в ХХІ столітті, коли ми маємо необмежений доступ до інформації, постійно зіштовхуємося з фейками і, до того ж, вже декілька років живемо в стані інформаційної війни, навичка критичного мислення є необхідною. Саме навички критичного мислення дають змогу не розгубитися у перенасиченому інформацією середовищі й не піддаватися маніпуляціям. А ще критичне мислення важливе у переговорах та допомагає аргументувати свою точку зору.

   Не менш важливо розвивати критичне мислення в учнів. Адже, для учнів головне завдання — здобувати знання і навички, формувати власне ставлення до теми. Для цього, разом з вчителем, на уроках вони порівнюють свої очікування з тим, що реально отримують; ставлять запитання; експериментують; застосовують вивчений матеріал на практиці; аналізують отриманий досвід; переосмислюють свої очікування; роблять висновки щодо вивченого матеріалу; переносять зміст вивченого на власний досвід; відпрацьовують стратегії мислення.

   Педагоги разом зі спікеркою також розмірковували над тим, що іноді заважає нам мислити критично, наводили приклади когнітивних викривлень, пропонували інструменти для розвитку критичного мислення. Учасники зустрічі переглянули та обговорили два відеоролики про критичне мислення та техніку «товстих» та «тонких» запитань, визначали за тестом рівень розвитку власного критичного мислення, пригадали етапи вирішення проблеми за критичним мисленням та таксономію Блума як один із ефективних інструментів організації освітнього процесу.

   На завершення вебінару колеги ділилися враженнями від отриманої інформації у чаті конференції та заповнили анкету зворотного зв’язку.