Home » Головна » Засідання професійної спільноти вчителів історії

Засідання професійної спільноти вчителів історії

7 жовтня 2021 року відповідно до плану роботи відбулася зум-конференція професійної спільноти вчителів історії та суспільно-гуманітарних дисциплін міста Ужгорода (керівник Брецко Ф.Ф.).

Під час засідання було розглянуто три питання, а саме:

Перше питання: Із наукової лабораторії вчителя історії та правознавства Ужгородської класичної гімназії Федора Брецка: про навчальний посібник «Історія України: 1050 візуальний тестових завдань. 10 клас. Тернопіль, 2021 – 320 с.» (доповідач: Федір Федорович Брецко, учитель історії та правознавства Ужгородської класичної гімназії).

Автор навчального посібника розкрив його головний зміст. Посібник містить 1050 візуальних тестових завдань, який охоплює увесь навчальний матеріал програми з історії України для 10 класу. Завдяки візуалізації збірник дозволяє: технологічно осучаснити процес навчання; учням 10 класу легко і продуктивно засвоїти навчальний матеріал; учням 11 класу успішно підготуватися до складання ЗНО, оскільки зміст і форми тестових завдань, які подані у збірнику, відповідають вимогам ЗНО; учням, які готуються до предметних олімпіад, конкурсів, турнірів, презентацій, складання проектів, ефективно використовувати наявний у збірнику фактичний матеріал; учителям користуватися збірником на різних етапах уроку впродовж усього навчального року.

У посібникові представлено тестові завдання різних типів, що їх використовують у тестах ЗНО, а саме: завдання з вибором однієї правильної відповіді; завдання на встановлення відповідності; завдання на встановлення правильної послідовності. Найголовніша особливість пропонованого посібника полягає у тому, що в центрі уваги кожного тестового завдання – розглядання малюнка, ілюстрації, фотоілюстрації та з’ясування співвідношення між зображенням і його змістом. Власне малюнок, ілюстрація, фотоілюстрація виступають головним елементом тестового завдання. Такий підхід робить процес навчання справді творчим, мотивує зацікавленість учнів, поліпшує розуміння і засвоєння навчального матеріалу.

У пропонованому навчальному посібникові тестові завдання: побудовані із застосуванням візуального навчального матеріалу (фотоілюстрації, художні полотна тощо), який відображає (описує) історичні події; органічно поєднують культурно-мистецький матеріал з уривками (опи¬сами) з літописних, інших документальних джерел чи історичних твер¬джень (досліджень) про історичні події, постаті; закріплюють знання з теми, зосереджуючи увагу на ключових історичних поняттях і термінах; орієнтують в історичному просторі: пригадування місць розташування вказаних історико-географічних об’єктів, співвідношення місць розташу¬вання історико-географічних об’єктів зі змістом завдання; характеризують історико-культурні пам’ятки минулого тощо.

Важливою перевагою цього збірника є змістове наповнення тестів. До слова, застосовування форми тестів із можливістю вибору лише однієї правильної відповіді із 3–4 запропонованих призводить не стільки до контролю знань, скільки до процесу відгадування. Тому тести цього типу в пропонованому посібникові набули оновленого змісту та форми саме завдяки візуалізації.

Нині в сучасній школі окреслилася нова тенденція – використання тестів не лише для контролю, а й у процесі вивчення нового матеріалу, що є доволі перспек¬тивним та доречним. Ви-конання візуальних тестових завдань – це результат блискавичних розумових операцій учня. Досвід викладання історії вказує на потребу застосування саме візуальних тестових завдань для підвищення інтересу до історії України, її культурної спадщи¬ни, розширення мистецьких знань, розвитку художньо-образного мислення учнів. Застосування візуальних тестових завдань допомагає закцентувати увагу учнів на найважливіших питаннях кожної теми, дає змогу самостійно успішно підготуватися як до уроку у 10-му класі, так і до ЗНО в 11-му.

Друге питання: «Використання тестових завдань зовнішнього незалежного оцінювання на уроках історії України та різноманітних навчальних електронних платформ» (доповідач: Світлана Миронівна Петрінко, учителька історії Лінгвістичної гімназії імені Т. Шевченка м. Ужгорода).

Доповідачка зазначила наступне:

1. У методиці виокремлюють сім основних форм тестових завдань з історії: 1) альтернативні; 2) встановлення послідовності; 3) встановлення відповідності; 4) завдання з декількома варіантами вибору; 5) завдання з пропусками; 6) завдання, що вимагають стислої короткої відповіді; 7) завдання, що вимагають вільної відповіді.

2. До типових помилок на ЗНО відносять: №1. Невміння справлятись з тестами. Одних лише знань замало для успішного складання ЗНО. Адже в повсякденному житті учням рідко коли доводиться давати блискавично швидкі відповіді на хитромудрі запитання, до того ж у стані, м’яко кажучи, стресовому. Вчіться проходити тести, знайомтесь з десятками схожих завдань і вибирайте свою стратегію їх вирішення. №2. Неправильно прочитане завдання. Відчуття не встигнути все зробити може настільки полонити, що захочеться якомога швидше прочитати завдання. Потрібно уважно, краще двічі, прочитати завдання, щоб дійсно зрозуміти суть, вловити ключові слова і спокійно переходити до пошуку відповіді. Часто непомічена кома чи частка «не» виявляються ворогами вашому балу. №3. Брак часу. Не знаєте відповіді, не згадується формула, невідоме значення слова – ПРОПУСТІТЬ це завдання, переходьте до наступного. Не витрачайте дорогоцінні хвилини на надто складні завдання. Головне – відмітьте їх якось: галочкою, мінусом, хрестиком, як завгодно (у своєму робочому зошиті можна робити замітки). Якщо вони все-таки залишаться в кінці, тоді повернетесь і, можливо, прийде осяяння з правильною відповіддю. Або ж просто вгадаєте. №4. Вибір неправильної відповіді. Через неуважне читання завдання, тексту або варіантів відповіді. Дуже уважно читайте всі варіанти відповіді. Як правило, дві з чотирьох повинні відпасти одразу, а далі шукайте з-поміж двох, що лишились, найбільш ймовірно правильну. №5. Відсутність правильної відповіді. Бувають такі випадки, коли правильної відповіді ніби й немає. Справа в тому, що розробники тестування іноді беруть інформацію з довідників або завдання базується на якомусь винятку чи дуже тонкому нюансі теми. Несправедливо, скажете ви. Хіба так знання перевіряються? Це ЗНО… Будемо сподіватись, що таких завдань або не буде, або одиниці. Побороти їх зможе вгадування або логіка. В будь-якому разі, панікувати і скаржитись, що це не нечесно, безглуздо. Треба «їхати» далі. №6. Неуважність через втому. Спробуйте налаштуватись на відведений для кожного тестування час так, щоб навіть не думати про «не зможу», «не знаю», бо втомився. Повірте, час пролетить дуже швидко. Втома прийде десь через годину, але треба її заглушити роботою. Напередодні відпочиньте, нічого не зубріть і похапцем не повторюйте. Декілька технічних помилок. №7. Документи!!! Не полінуйтесь двічі, тричі перевірити й зібрати всі необхідні документи, за якими пропускають до пункту тестування. №8. Технічні засоби. Ніяких телефонів, навушників та інших пристроїв. Про це вже стільки говорили й писали, однак все одно є випадки таких грубих порушень правил проходження ЗНО. (Зверніть увагу! Вимкнений (навіть взагалі) телефон у кишені – це порушення, через яке можуть не дозволити продожувати роботу над тестами). Тому зайвий раз і нагадуємо.

3. Освітні програми і сайти які допоможуть учням успішно підготуватись до ЗНО: Ilearn (Освіторія) – проєкт ГС «Освіторія». Це безкоштовна гейміфікована платформа з навчальними онлайн-курсами, тестами та вебінарами для всіх, хто бажає навчатися та успішно скласти ЗНО (Зовнішнє незалежне оцінювання). MySchool.ua – навчальне онлайн-середовище для школярів, їх батьків, вчителів і керівників районних відділів освіти. Система об’єднує людей, пов’язаних зі шкільним процесом, за допомогою автоматизації документообігу шкіл, онлайн-бібліотеки з мультимедійними матеріалами для учнів, конспекти для вчителів з усіх предметів, тем для всіх класів і різних SMS-сервісів. Для адміністраторів шкіл працює облік шкільних підручників, конструктор електронних тестів, тематична соціальна мережа. Підходить для шкільної адміністрації та педагогам. Prometheusї – це освітній проєкт, який збирає лекції і завдання від українських університетів з найрізноманітніших предметів. На сайті є набір курсів, які дозволяють школярам підготуватися до зовнішнього незалежного тестування. “На Урок” – Всеукраїнські онлайн-курси, олімпіади та журнал для школярів. Онлайн-школа “На Урок” створена для того, щоб кожен школяр, незалежно від місця проживання, зміг отримувати якісні знання в цікавому форматі. Доступна освіта – ця платформа створена для того, щоб надати можливості українським дітям і молоді незалежно від місця проживання здобути українську освіту. Держава надає можливість здобути освіту екстерном, а ми – вивчити українську мову і літературу та історію України, підготуватися до Державної підсумкової атестації та ЗНО з цих предметів.

Третє питання: «Про зовнішнє незалежне оцінювання 2021 року з історії України: від простого до складного (на прикладі аналізу складання ЗНО з історії України учнями шкіл м. Ужгорода)» (доповідач: Ярослава Михайлівна Бабяк, учителька історії УСЗОШ І-ІІІ ступенів № 2).

Доповідачка зауважила, що:

1) незважаючи на складні умови проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року в умовах пандемії, тестування дало змогу забезпечити якісне проведення державної підсумкової атестації всіх, хто виявив бажання зарахувати результати виконання сертифікаційної роботи як результат ДПА.
Отримані результати відповідають рівню оволодіння учнями навчальним матеріалом за курс 10–11-х класів, тобто період історії України ХХ – початку ХХІ ст.;

2) аналіз статистичних показників сертифікаційної роботи показав, що тест з історії України виявився оптимальним, має хорошу розподільну здатність тестових завдань, високу кореляцію. Це дає змогу виокремити учасників зовнішнього незалежного оцінювання, підготовлених до успішного навчання в закладах вищої освіти;

3) аналіз результатів виконання завдань сертифікаційної роботи зовнішнього незалежного оцінювання з історії України у 2021 році показав, що значна частина учасників тестування володіє лише фрагментарними знаннями історичних дат, термінів, понять, подій, процесів. Так, із завданнями 9, 26, 37, 45 упоралися лише від 20 до 40 % учасників. У більшості учасників ЗНО не сформовані базові вміння встановлювати послідовність історичних подій (завдання 27 не виконали 82 % учасників, завдання 28 – 77 %, завдання 57 – 72 %, завдання 58 – 70 % учасників зовнішнього незалежного оцінювання);

4) аналіз результатів виконання завдань сертифікаційної роботи виявив недостатню обізнаність учасників зовнішнього незалежного оцінювання з таких тем: «Стародавня історія України», «Королівство Руське (Галицько-Волинська держава), Монгольська навала», «Руські удільні князівства в складі іноземних держав у другій половині ХIV – першій половині ХVI ст.», «Україна наприкінці 50 – 80-х рр. ХVІI ст.», «Українські землі у складі Російської імперії в другій половині ХІХ ст.», «Українські землі у складі Російської імперії в 1900–1914 рр.», «Розгортання Української революції. Боротьба за відновлення державності», «Західноукраїнські землі в міжвоєнний період»;

5) необхідно підвищувати рівень підготовки учнів до складання ними тестових завдань у наступні роки.